Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Anoskopia – co to jest i na czym polega?

Anoskopia to jedno z badań uważanych przez pacjentów za wstydliwe. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to standardowa procedura lekarska, wykorzystywana do diagnozowania wielu chorób. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest badanie anoskopowe oraz jak przebiega, zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem. Mamy nadzieję, że znajdziesz w nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Anoskopia – co to jest?

Pod tajemniczą nazwą anoskopia kryje się jedno z trzech podstawowych badań proktologicznych. Zaliczana jest ona także do badań endoskopowych, ze względu na wykorzystanie w niej specjalnego wziernika, jakim jest anoskop. Przedmiotem badania anoskopowego jest stan końcowego odcinka odbytnicy oraz kanału odbytu. Wykorzystuje się ją do diagnozowania hemoroidów, przetok, szczelin odbytu, stanów zapalnych, nowotworów, a także polipów.

Wykonanie anoskopii zaleca się, gdy pacjent zgłasza:

  • odczuwanie bólu,
  • świąd i pieczenie,
  • krwawienia z odbytu,
  • niepotrzebne uczucie parcia na stolec.

Na czym polega badanie anoskopowe?

Omawiane badanie pozwala na ocenę różnego rodzaju zmian, które zaszły między innymi w błonie śluzowej kanału odbytu oraz końcowego odcinka odbytnicy. Podczas anoskopii lekarz wprowadza do ciała specjalny wziernik, z którego pomocą obserwuje ciało pacjenta, szukając wszelkich nieprawidłowości. Badanie anoskopowe zwykle poprzedza badanie per rectum, czyli fizykalne badanie odbytu.

Jak wygląda anoskopia?

Czy anoskopia boli? Badanie jest bezbolesne, u wielu pacjentów wywołuje jednak dyskomfort. Podczas jego trwania niektórzy lekarze stosują miejscowo żele znieczulające na bazie lidokainy, aby maksymalnie zmniejszyć nieprzyjemne uczucia u pacjenta.

Podczas badania anoskopowego pacjent powinien przyjąć pozycję wskazaną przez lekarza: kolanowo-łokciową, lub na boku, z nogami przyciągniętymi do klatki piersiowej. Następnie specjalista wprowadza do odbytu wziernik, aby poddać ocenie jego kanał. W trakcie badania lekarz może poprosić o spinanie lub rozluźnianie mięśni, aby móc lepiej przyjrzeć się interesującym go zmianom.

Jak przygotować się do anoskopii?

Jak wygląda przygotowanie do anoskopii? Jest ono niezwykle proste i zazwyczaj obejmuje tylko kilka godzin przed zaplanowanym czasem badania. Na dzień przed warto usiąść i na spokojnie przygotować oraz spisać wszelkie informacje o swoim stanie zdrowia – chorobach, alergiach na środki znieczulające, przyjmowanych lekach itd. w stresie przed badaniem możesz o nich zapomnieć.

Na badanie staw się po wypróżnieniu oraz z pustym pęcherzem. Niektórzy lekarze zalecają także wykonanie specjalnych wlewek lub lewatyw, na około 4 oraz 2 godziny przed badaniem. Odpowiednie środki dostaniesz w aptece.

Czym się różni anoskopia od rektoskopii?

Na początku tego wpisu wspominaliśmy, że anoskopia należy do podstawowych badań proktologicznym. Innym z nich jest rektoskopia. Bywają one często mylone, dlatego chcielibyśmy podkreślić różnice pomiędzy nimi.

Badanie anoskopowe obejmuje tylko kanał odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Wykorzystuje się do niego anoskop.

Badanie rektoskopowe to wziernikowanie całej odbytnicy, wykonywane za pomocą rektoskopu.

Te dwa badania różni także sposób przygotowania do nich. Szczegółowych informacji z pewnością udzieli Ci Twój lekarz.

Badania bez strachu

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na nurtujące Cię kwestie dotyczące badania anoskopowego. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać i leczyć, dlatego jeżeli zauważasz u siebie jakiekolwiek objawy problemów ze zdrowiem, zgłoś się do specjalisty. Na przykład jednego z przyjmujących w kameralnych gabinetach prywatnej Kliniki la Vie w Poznaniu.