Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie
Słyszysz diagnozę i zachodzisz w głowę co to jest Hashimoto? Być może ktoś z Twoich bliskich na to choruje i nawet o tym nie wie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej autoimmunologicznej przypadłości zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem. W tym wpisie blogowym znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat tego, co to jest Hashimoto, jakie są przyczyny tej choroby, czym się ona objawia oraz w jaki sposób się ją leczy.
Choroba Hashimoto – co to?
Hashimoto, inaczej nazywane także limfocytowym zapaleniem tarczycy, to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że organizm atakuje sam siebie. W tym przypadku produkuje przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. Po raz pierwszy choroba została zdiagnozowana w 1912 roku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza, który ją opisał.
Jest uwarunkowana genetycznie i znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Organizm osoby chorej wytwarza przeciwciała, które niszczą tarczycę. Atakowany gruczoł niszczeje, a przez to nie może także pełnić swojej roli, jaką jest produkcja hormonów. W wyniku tego osoba chora cierpi na niedoczynność tarczycy.
Przyczyny – co powoduje Hashimoto?
Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, Hashimoto jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie można się nią zarazić, ale prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta jeżeli któryś z członków rodziny cierpiał na choroby tarczycy. Nie wiadomo jakie dokładnie czynniki, poza predyspozycjami genetycznymi, mogą wpływać na rozwinięcie się Hashimoto.
Chorobę można rozpoznać na podstawie badań hormonalnych (TSH, FT4). Pomocniczo lekarz może także zlecić wykonanie USG tarczycy lub oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy. W bardzo rzadkich przypadkach konieczne może być wykonanie cienkoigłowej biopsji tarczycy lub badań histopatologicznych.
Objawy Hashimoto
Hashimoto to choroba, która rozwija się powoli i przez długi czas może zostać nierozpoznana. Wraz ze stopniowym niszczeniem gruczołu, jakim jest tarczyca, objawy mogą mieć różne nasilenie. Pierwsze symptomy choroby zazwyczaj przypominają objawy, jakie odczuwają pacjenci cierpiący na niedoczynność tarczycy.
Objawy Hashimoto to między innymi:
- uczucie zimna,
- częste zmęczenie i senność,
- problemy z pamięcią oraz koncentracją,
- depresja, pogorszone samopoczucie,
- tycie,
- zaparcia,
- nadciśnienie,
- blada i przesuszona skóra,
- suche włosy,
- niepłodność, problemy z zajściem w ciąże, zaburzenia miesiączkowania,
- bóle mięśni i stawów,
- bezsenność.
Na tarczycy mogą także pojawić się zgrubienia, tak zwane wole.
Leczenie limfocytowego zapalenia tarczycy
Dla osób cierpiących na Hashimoto mamy dwie wiadomości, złą oraz dobrą. Zła jest taka, że nie istnieje skuteczny sposób na wyleczenie tej choroby, przez całe życie pacjenta leczy się jedynie jej skutki. Dobra wiadomość natomiast brzmi tak, że leki przywracają zdrowie i pozwalają na normalne funkcjonowanie.
W Hashimoto leczy się niedoczynność tarczycy poprzez przyjmowanie hormonów, których tarczyca nie jest w stanie sama wytworzyć. Pacjenci przyjmują syntetycznie wytwarzaną lewotyroksynę, która ma takie same właściwości, jak naturalnie produkowane w organizmie hormony. Dawka leku każdorazowo jest indywidualnie dopasowywana do potrzeb pacjenta.
Ogromne znaczenie ma także prowadzenie zdrowego stylu życia, z regularną aktywnością fizyczną oraz zdrową, zbilansowaną dietą.