Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Co to jest biopsja i jak się do niej przygotować?

Jeśli nie wiemy co to jest biopsja, pierwszy kontakt z tym pojęciem może budzić obawy. W rzeczywistości to bardzo skuteczny zabieg diagnostyczny, pozwalający ocenić patologiczne zmiany, które zaszły w obrębie ciała lub organizmu. Biopsja nie powinna więc niepokoić – chociaż jest inwazyjna, ma na celu rozpoznanie ewentualnej choroby i co za tym idzie – wdrożenie leczenia. Sprawdź na czym polega biopsja i jakie są jej rodzaje.

Jakie są rodzaje biopsji?

Wyróżnia się kilka głównych rodzajów biopsji. Są to na przykład:

  • biopsja cienkoigłowa,
  • biopsja gruboigłowa,
  • biopsja wycinająca.

W dwóch pierwszych przypadkach lekarz przy pomocy strzykawki o cienkiej igle nakłuwa badany narząd i pobiera materiał komórkowy z miejsca podejrzanego o zmianę chorobową. Po pobraniu materiał rozmazuje się i barwi na mikroskopowym szkiełku. Biopsja cienkoigłowa może być wykonywana pod kontrolą obrazu USG. Do biopsji gruboigłowej używa się grubej igły, która zapewnia inny materiał do badania – nie komórkowy, a tkankowy. Biopsja wycinająca polega z kolei na wycięciu patologicznej zmiany i jej najbliższej okolicy – do badania histopatologicznego przekazywany jest również wycinek ze zdrowymi tkankami, otaczającymi zmianę.

Biopsja – przygotowanie

Jeśli wiemy już co to jest biopsja i na czym polega, warto też zastanowić się nad przygotowaniem. Każdy przypadek wiąże się z indywidualnymi wskazaniami, ale większość zmian usuwa się w warunkach hospitalizacyjnych. To standardowe rozwiązanie, w którym pacjenci są przyjmowani do szpitala średnio na 3 dni. Biopsje da się też jednak wykonać nowocześnie, w warunkach ambulatoryjnych – tak jest m.in. w prywatnej klinice La Vie. Biopsja ambulatoryjna nie wymaga wtedy kilkudniowej wizyty w szpitalu i pozwala zaoszczędzić czas. Pacjent musi jednak wcześniej dostarczyć wyniki badań obrazowych i podstawowych badań krwi do konsultacji  naszego radiologa. Po analizie wyników może zostać zakwalifikowany do zabiegu.

Wyniki biopsji – czas oczekiwania

Sama biopsja nie trwa długo – to zaledwie kilka minut. Ile jednak czasu potrzeba, aby otrzymać diagnozę? Pobrany materiał wymaga szczegółowej analizy lekarskiej patomorfologa, dlatego kwestia tego, ile się czeka na wyniki jest względna. Średni czas oczekiwania to ok. 2 tygodnie. W niektórych przypadkach może on wydłużyć się nawet do 4-5 tygodni.

Zabieg biopsji – czy boli? Ile kosztuje?

Zastanawiasz się czy biopsja boli? To naturalne. Nie trzeba jednak obawiać się dyskomfortu, ze względu na stosowanie znieczulenia miejscowego. Bez znieczulenia biopsja mogłaby powodować ból – szczególnie gruboigłowa. To ile kosztuje biopsja zależy od różnych czynników,  m.in. od miejsca badania. Proponowane w gabinetach ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Biopsja – skuteczna diagnostyka

Dzięki biopsji można precyzyjnie zdiagnozować liczne zmiany nowotworowe i wprowadzić odpowiednie leczenie. Ocena i wybór rodzaju biopsji należy zawsze do lekarza, który kieruje na taki zabieg.