Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Co to jest endoskopia i na czym polega?

Chcesz wiedzieć, co to jest badanie endoskopowe? Odpowiedź na nurtujące Cię pytanie znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule. Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia tego, co to jest endoskopia. Pod tym pojęciem kryje się wiele różnych zabiegów diagnostyczno-leczniczych, które pozwalają na zbadanie narządów wewnętrznych. W zależności od tego, na jaki organ zostanie poddany endoskopii będzie ona nosiła inną nazwę – o czym więcej piszemy dalej.

Endoskopia – jak wygląda badanie?

Na czym polega i jak wygląda endoskopia? Podczas trwania tego badania do ciała pacjenta wprowadza się specjalne, bardzo giętkie urządzenie, nazywane endoskopem. Jest to sonda wyposażona w kamerkę oraz źródło światła, a także kanał umożliwiający zastosowanie narzędzi. W trakcie wykonywania endoskopii lekarz może nie tylko przyjrzeć się narządom wewnętrznym pacjenta w poszukiwaniu ewentualnych zmian chorobowych, ale ma także możliwość przeprowadzenia różnego rodzaju procedur zabiegowych (np. usunięcia polipów, kamieni żółciowych, śledziony itp.) oraz pobrania popłuczyn lub wycinków niezbędnych do przeprowadzenia badań histopatologicznych.

W zależności od rodzaju badania, w ramach przygotowania do niego, pacjentowi mogą zostać podane leki uspokajające, rozluźniające czy znieczulające.

Rodzaje endoskopii

Wiesz już co to jest endoskopia oraz na czym polega i jak wygląda to badanie. W tej części artykułu poznasz niektóre rodzaje endoskopii:

  • bronchoskopia – badanie tchawicy oraz oskrzeli;
  • gastroskopia – badanie żołądka;
  • cystoskopia – badanie pęcherza moczowego;
  • kolonoskopia – badanie jelita grubego;
  • laparoskopia – badanie jamy otrzewnej i znajdujących się w niej narządów.

Tym, co łączy wszystkie powyższe badania, jest fakt, że są one wykonywane za pomocą endoskopu – wymagają wprowadzenia tej giętkiej rurki do wnętrza ciała. Istnieje także endoskopia kapsułkowa, w której nie korzysta się z tego narzędzia. Podczas tego badania pacjent połyka niewielką kapsułkę, w której wnętrzu jest miniaturowa kamera. Wykonuje ona zdjęcia całego układu pokarmowego.

Jak przygotować się do endoskopii?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przygotowanie będzie różniło się w zależności od zleconego badania. Przykładowo: bronchoskopia wykonywana jest na czczo, a dobę przed nią nie powinno się palić papierosów czy spożywać alkoholu. Z kolei kolonoskopia, posiadająca najbardziej rygorystyczne zalecenia, wymaga rozpoczęcia przygotowań na 3 dni przed badaniem. Obejmują one zmianę diety i rezygnację z niektórych produktów spożywczych. Lekarz prowadzący z pewnością udzieli wszelkich wskazówek i informacji, jak poprawnie się przygotować do określonego rodzaju endoskopii.