Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Czym zajmuje się gastrolog i kiedy warto go odwiedzić?

Zła dieta oraz niezdrowy styl życia sprawiają, że coraz częściej szukamy pomocy u specjalistów. Jednym z nich jest gastrolog – czym się zajmuje ten lekarz, kiedy warto się do niego zgłosić oraz czy na wizytę potrzebujesz skierowania, dowiesz się z naszego wpisu blogowego. Zachęcamy do uważnej lektury!

Gastrolog – co leczy ten specjalista?

Gastrolog, który nazywany bywa także gastroenterologiem, to lekarz specjalizujący się w diagnostyce oraz leczeniu różnego rodzaju chorób układu pokarmowego. Może on zajmować się zarówno nowotworami, jak i niegroźnymi, ale bardzo dokuczliwymi dla pacjenta przypadłościami np. uporczywą zgagą. Co wobec tego leczy gastrolog? Wszelkiej maści problemy z:

  • żołądkiem,
  • przełykiem,
  • jelitami,
  • trzustką,
  • wątrobą.

Kiedy do gastrologa?

Kiedy wiesz już, kto to jest gastrolog oraz czym się zajmuje, pora odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie. Brzmi ono: kiedy powinniśmy umówić się na wizytę do gastrologa? Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą być to na przykład długo utrzymujące się:

  • zgaga,
  • biegunki lub zaparcia,
  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • zaparcia lub wzdęcia.

Alarmujące i skłaniające do wizyty u gastroenterologa może być także pojawienie się hemoroidów, problemów z utrzymaniem wagi oraz wystąpienie krwi w stolcu.

Do grupy szczególnie narażonej na problemy z układem trawiennym należą osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia, podatne na stres, a także nieprzestrzegające zasad prawidłowego żywienia – opierające swoją dietę w głównej mierze na wysokoprzetworzonych produktach i fast foodach. Jeżeli należysz do takich osób, a dodatkowo obserwujesz u siebie wymienione wyżej objawy to znak, że najwyższy czas umówić wizytę u gastrologa.

Czy do gastrologa muszę mieć skierowanie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy do gastrologa trzeba mieć skierowanie. Odpowiedź na nie zależy od tego, czy zamierzasz korzystać z pomocy lekarza prywatnie, czy na NFZ. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy umówić wizytę w wybranym gabinecie. Natomiast, jeśli planujesz skorzystać z publicznej służby zdrowia, będziesz potrzebować skierowania do gastroenterologa od lekarza pierwszego kontaktu.

Jak wygląda badanie gastrologiczne?

Wiesz już, od czego jest gastrolog i z czym warto się do niego zgłosić. Być może zastanawiasz się także nad tym, jak wygląda badanie u tego specjalisty. Śpieszymy z odpowiedzią.

Każdorazowo lekarz najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad, aby uzyskać informacje o dolegliwościach, czasie ich trwania, nasileniu itd. Następnie, w zależności od potrzeb, gastrolog może zlecić wykonanie specjalistycznych badań. Zwykle nie należą one do najprzyjemniejszych, są jednak przeprowadzane przy użyciu nowoczesnego sprzętu, a w razie potrzeby także w znieczuleniu. Lekarze dbają więc o jak najwyższy komfort pacjenta.

Istnieje wiele badań, które można wykorzystać w diagnostyce układu pokarmowego. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • USG – pozwalające na ocenę stanu narządów wewnętrznych,
  • gastroskopia – służąca do diagnostyki przełyku i żołądka,
  • kolonoskopia – badająca końcowy odcinek układu pokarmowego, czyli jelito grube.

Ile kosztuje wizyta u gastrologa

To, ile kosztuje wizyta u gastroenterologa, zależne jest od wielu czynników. Znaczenie ma między innymi miasto, w którym przyjmuje lekarz. Ceny wahają się także pomiędzy poszczególnymi gabinetami. Zwykle jest to jednak koszt około 150 złotych.

Potrzebujesz pomocy gastrologa? Przyjdź do nas!

Jeżeli chcesz umówić się na wizytę u gastrologa, przyjdź do Kliniki La Vie. Spotkasz tutaj wysokiej klasy specjalistów, którzy przyniosą ulgę w problemach z układem trawiennym.