Echo serca – na czym polega badanie?
Echokardiografia, UKG, echo serca – na czym polega to badanie, w jaki sposób jest przeprowadzane i dlaczego warto je wykonać? Jeśli trafiłeś na ten tekst, to prawdopodobnie poszukujesz odpowiedzi na tego typu pytania. Chętnie rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości. Z naszego artykułu dowiesz się między innymi: co to jest echo serca, na czym polega, ile trwa oraz jak należy się do niego przygotować. Zapraszamy do lektury!
Co to jest echo serca?
Zanim przejdziemy do tego, na czym polega badanie echo serca, odpowiedzmy na pytanie, co to właściwie jest. Fachowa nazwa tego badania diagnostycznego brzmi echokardiografia. Czasami bywa ono także potocznie nazywane USG serca. Ze względu na metodę przeprowadzania badania wyróżnia się echo serca:
- przezklatkowe,
- przezprzełykowe,
- dopplerowskie.
Odpowiedź na pytanie, co to jest echo serca, brzmi: badanie diagnostyczne, z pomocą którego można dokonać oceny budowy serca, działania jego zastawek, pomiaru wielkości oraz oceny pracy komór serca, oceny kurczliwości mięśnia sercowego i przepływu krwi a, także diagnozy ewentualnych wad i nieprawidłowości.
To między innymi dlatego echo serca zaliczane jest do najważniejszych badań dla kardiologów, a niekiedy także kardiochirurgów.
Echo serca – na czym polega?
Chcesz wiedzieć, na czym polega badanie echo serca? Spieszymy z wytłumaczeniem. To bezinwazyjne i bezbolesne badanie wykorzystuje powszechnie stosowane w medycynie zjawisko odbijania ultradźwięków. Za pomocą specjalnej głowicy, emitującej fale ultradźwiękowe, lekarz jest w stanie zobaczyć co dzieje się we wnętrzu ciała pacjenta, bez naruszania jego powłok. Czasami do badania podaje się pacjentowi dożylnie specjalny kontrast, aby obraz był lepiej widoczny.
Jak wygląda echo serca? Echokardiografia przezklatkowa oraz dopplerowska nie wymaga żadnego znieczulenia – podczas jej trwania lekarz przesuwa głowicę po ciele. Echokardiografię przezprzełykową wykonuje się zwykle, jeżeli wyniki echa przezklatkowego lub dopplerowskiego są niejasne. Ten rodzaj badania przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas jego trwania lekarz wprowadza głowicę do ciała pacjenta przez przełyk.
Ile trwa echo serca?
Badanie echo serca trwa zwykle kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Jak już wspominaliśmy, jest ono bezinwazyjne, a także bezbolesne. Po jego zakończeniu można normalnie wrócić do wykonywania codziennych czynności.
Echo serca – jak się przygotować?
Jeżeli lekarz zalecił Ci wykonanie echokardiografii zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować się na echo serca. Badanie to nie wymaga dużych przygotowań. Wyjątkiem jest echokardiografia przezprzełykowa, na którą należy przyjść na czczo. Przed echem warto wykonać także inne badania, takie jak na przykład EKG oraz RTG klatki piersiowej.
Co może wykryć echo serca?
Echokardiografia jest bardzo przydatnym badaniem, które pozwala na zobrazowanie stanu mięśnia sercowego i nie tylko. Co wykrywa echo serca? Dzięki temu badaniu można zdiagnozować między innymi:
- niewykryte wcześniej wady serca,
- przyczyny szmerów w sercu,
- przyczyny bólu w klatce piersiowej,
- nieprawidłowości w budowie serca, tętnic oraz żył.
Jeśli lekarz zalecił Ci wykonanie tego badania, lub chciałbyś je wykonać profilaktycznie, zapraszamy do zacisznych gabinetów Kliniki La Vie. U nas wykonasz echo serca w atrakcyjnej cenie.