Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Ile kosztują badania genetyczne?

O badaniach genetycznych mówi się coraz więcej. Coraz częściej też decydujemy się je wykonywać. Nie wynika to tylko i wyłącznie z naszej ciekawości, a raczej – profilaktyki. Wiadomo bowiem, że im szybciej jesteśmy w stanie wykryć konkretną chorobę, tym większe prawdopodobieństwo na wyleczenie jej.

Szacuje się, że badania genetyczne kosztują od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od ich specyfiki, tego, czego dokładnie dotyczą oraz – stopnia zaawansowania. Czasem jednak warto jest zainwestować większą kwotę pieniędzy na wykonanie badań genetycznych i dzięki temu np. dowiedzieć się, jak przeciwdziałać konkretnym schorzeniom.

Jakie rodzaje badań genetycznych możemy wykonać?

Medycyna i jej rozwój, pozwalają nam obecnie na zrobienie badań praktycznie w każdym zakresie. Możemy wykonać badania genetyczne na raka, czy też badania genetyczne, które pomogą nam ustalić ojcostwo. To tylko dwa, z bardzo wielu przykładów rodzajów badań genetycznych, które obecnie jesteśmy w stanie bez najmniejszego problemu wykonać i przeprowadzić. Skuteczność badań oraz to, że badania genetyczne pozwalają nam wykryć niektóre choroby dużo wcześniej, zostało już potwierdzone. Niestety, nadal panuje przekonanie, że badania genetyczne w kierunku nowotworów, są albo bardzo bolesne, albo – automatycznie stają się diagnozą. Nic bardziej mylnego. Badania genetyczne w kierunku nowotworów, pozwalają nam nie tylko wykluczyć możliwość tego rodzaju choroby, ale też określić, jak duże jest prawdopodobieństwo, że zachorujemy na raka. Świadomość zdrowia i szeroko rozumiana profilaktyka, są tutaj bardzo ważne.

Jaki jest koszt wykonania badań genetycznych?

Pytanie dotyczące tego, ile kosztują badania genetyczne, pojawia się nad wyraz często. Niestety, ustalenie jednolitej stawki dla konkretnych rodzajów badań genetycznych, jest praktycznie niemożliwe. Wszystko zależy od stopnia ich zaawansowania oraz tego, gdzie będą one wykonywane. Szacuje się, że koszt podstawowych badań genetycznych w kierunku nowotworów, wynosi około kilkaset złotych. Z kolei bardzo skomplikowane badania genetyczne, które mają na celu oszacowanie, jak duże istnieje prawdopodobieństwo, że znajdujemy się w grupie ryzyka, czy też – ustalenie indywidualnych, genetycznych uwarunkowań związanych z chorobami nowotworowymi – wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Wyniki badań genetycznych. Jak długo?

Na wyniki badań genetycznych trzeba zwykle poczekać, zwłaszcza jeśli chodzi o badania genetyczne w kierunku nowotworów. Czas oczekiwania przy tego rodzaju diagnostyce to standardowo 2 tygodnie, a czasem nawet dłużej. Dlatego też ważne jest to, aby wykonywać takie badania możliwie jak najwcześniej. Pamiętajmy, że im szybciej decydujemy się na wykonanie takich badań genetycznych, tym większą mamy szansę na to, nowotwór zostanie prawidłowo zdiagnozowany, a także wyleczony. Zapobieganie chorobom nowotworowym, jest kluczem, jeśli chodzi o skuteczne radzenie sobie z nimi. Badania genetyczne w kierunku nowotworów, są w stanie nierzadko pomóc nam w wykryciu choroby w bardzo wczesnym jej stadium. Jeśli zadziałamy odpowiednio szybko, ryzyko pogorszenia się naszego stanu zdrowia, sukcesywnie się zmniejsza.