Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
Lekarz zlecił Ci badania ultrasonograficzne i zastanawiasz się jak przygotować się do USG jamy brzusznej? To bardzo rozsądnie – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że bez odpowiedniego przygotowania nawet najlepszy specjalista może niewiele zdziałać badanie trzeba będzie powtórzyć. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych pacjentów przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak przygotować się do USG brzucha. Przedstawiamy również jak wygląda badanie, co przed nim jeść oraz ile kosztuje USG jamy brzusznej. Serdecznie zachęcamy także do zapoznania się z pozostałymi wpisami zawartymi na naszym blogu, gdzie znajdziesz informacje między innymi na temat tego, kiedy warto zrobić USG jamy brzusznej.
Jak dobrze przygotować się do USG jamy brzusznej?
USG jest prostym i bezbolesnym badaniem obrazowym, które pozwala na obserwację narządów znajdujących się pod powłokami skóry. Odpowiednie przygotowanie do USG brzucha ułatwi pracę lekarza i sprawi, że wyniki będą miarodajne. Poniżej zebraliśmy kilka ważnych informacji, o których powinieneś pamiętać, jeśli wybierasz się na badanie ultrasonograficzne.
- Ubierz się w wygodne, luźne ubrania – prawdopodobnie lekarz poprosi Cię o ich podwinięcie, aby mieć lepszy dostęp do brzucha.
- Jeśli nosisz biżuterię na ciele (np. kolczyk w pępku) zdejmij ją na czas badania.
- Na około 3 dni przed planowanym USG zacznij przyjmować leki przeciwwzdęciowe na bazie symetykonu, które usuną powietrze z przewodu pokarmowego (może ono zaburzać wyniki badania).
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej, jeśli jest ono przeprowadzane do godziny 12? Na badanie przyjdź na czczo, zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć nie później niż o 18 dnia poprzedniego. W dniu badania nie wolno palić tytoniu, pić kawy ani żuć gumy do żucia.
A co jeśli badanie jest przeprowadzane później? Jak przygotować się do USG brzucha, które odbędzie się po południu? Ostatni posiłek należy spożyć na minimum 6 godzin przed badaniem, zaleca się, aby było to lekkie śniadanie w postaci bułki z masłem i słabej herbaty. W ciągu dnia wolno pić czystą, niegazowaną wodę, absolutnie nie wolno natomiast pić kawy, palić tytoniu ani żuć gumy.
Badanie z pełnym czy pustym pęcherzem?
W sieci można spotkać się z różnymi informacjami na temat tego, czy na badanie USG jamy brzusznej należy przychodzić z pełnym czy z pustym pęcherzem. To zależy od tego, jakie narządy mają zostać poddane badaniu. W przypadku gdy są to:
- narządy rodne kobiet,
- gruczoł krokowy mężczyzn,
- pęcherz moczowy,
należy powstrzymać się od oddawania moczu przed USG. W innych przypadkach nie ma takiej konieczności.
To ile wody należy spożyć przed badaniem jest kwestią bardzo indywidualną. Przyjmuje się, że pęcherz powinien być średnio wypełniony – to znaczy, że pacjent powinien odczuwać delikatne parcie. Zaleca się aby na około 2 godziny przed badaniem wypić od jednej do kilku szklanek czystej wody.
Co jeść przed USG jamy brzusznej?
Nie wiesz co należy jeść przed USG jamy brzusznej? Przygotowanie do badania nie wymaga drastycznej zmiany jadłospisu. Najpóźniej na dzień przed badaniem zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety z wyłączeniem surowych warzyw, owoców oraz ciemnego pieczywa.
Jeśli masz wątpliwości w kwestii tego, co konkretnie powinieneś jeść przed USG jamy brzusznej skonsultuj się ze swoim lekarzem, on podpowie jakie produkty spożywcze będą najwłaściwsze.
Jak wygląda badanie USG brzucha?
Kiedy wiesz już jak przygotować się do USG jamy brzusznej być może interesuje Cię to, jak wygląda samo badanie? Podczas jego trwania zostaniesz poproszony o położenie się na plecach na kozetce. Następnie lekarz pokryje Twoją skórę specjalnym żelem przewodzącym, który umożliwi uzyskanie poprawnego obrazu. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnej głowicy, która pozwala na obserwację narządów wewnętrznych. Niekiedy USG może wywoływać drobny dyskomfort związany z naciskiem, jednak z reguły badanie to jest całkowicie bezbolesne.
Ile kosztuje to badanie?
To ile kosztuje USG jamy brzusznej zależy od tego, gdzie zdecydujemy się wykonać badanie. Z reguły w prywatnych gabinetach jego cena waha się w okolicach 150 złotych. W kameralnych gabinetach prywatnej Kliniki La Vie w Poznaniu możesz wykonać USG jamy brzusznej w atrakcyjnej cenie. U nas czekają na Ciebie doświadczeni lekarze, którzy w profesjonalny sposób przeprowadzą badanie.