Jak wygląda wizyta u psychologa?
Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u psychologa? Dowiedz się, czym właściwie zajmuje się psycholog, jak przygotować się na spotkanie z nim oraz kto powinien skorzystać z pomocy psychologicznej. Wiele osób odczuwa lęk przed spotkaniem z psychologiem, jednak nie ma się czego obawiać. Konsultacje psychologiczne mogą poprawić Twoje samopoczucie, a nawet odmienić Twoje życie.
Czym zajmuje się psycholog?
Zanim dowiesz się, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, warto wiedzieć, kim jest psycholog. To osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Jej zawód koncentruje się na:
- poradnictwie;
- udzielaniu pomocy psychologicznej;
- stawianiu diagnoz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem i testów psychologicznych.
Psycholog wydaje również zaświadczenia, opinie i orzeczenia, a także prowadzi warsztaty i szkolenia (np. jak radzić sobie ze stresem). Najczęściej pomaga rozwiązywać problemy związane z życiem osobistym, pracą, poczuciem zagubienia, lęku, przygnębienia, poprawą relacji z bliskimi czy diagnozą osobowości lub intelektu.
Warto dodać, że podczas studiów psychologicznych, studenci wybierają specjalizację. Najczęściej jest to psychologia kliniczna, której absolwenci przyjmują pacjentów w gabinetach psychologicznych. Popularnymi specjalizacjami są również psychologia sportu, psychologia pracy i organizacji, psychologia sądowa oraz psychologia marketingu i reklamy.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? Zwykle obejmuje konsultacje psychologiczne, w których trakcie przeprowadzana jest szczegółowa rozmowa. Pytania mogą dotyczyć początków pojawienia się danych trudności, związanych z nimi objawów oraz stopniem ich nasilenia. W zależności od problemu możesz zostać poproszony o przywołanie istotnych wydarzeń, które mogły (i mogą) mieć wpływ na Twoje samopoczucie (np. śmierć bliskich, zmiana miejsca zamieszkania, urodzenie się dziecka, konflikt z rodziną, problemy w pracy). W zależności od specyfiki Twojej wizyty, psycholog może przeprowadzić też testy, np. osobowości.
Dzięki wnikliwej rozmowie psycholog może postawić określoną diagnozę oraz zaproponować optymalne rozwiązanie i metodę (np. dalsze wsparcie psychologiczne, psychoterapia, interwencja kryzysowa czy skierowanie na wizytę u psychiatry). Warto wiedzieć, że psychologa, tak jak każdego lekarza, obowiązuje tajemnica lekarska. Możesz zatem czuć się bezpiecznie zarówno w trakcie wizyty, jak i po jej zakończeniu.
Wizyta u psychologa – dla kogo?
Jeśli wiesz już, jak wygląda wizyta u psychologa, warto wiedzieć, kiedy się do niego wybrać. Psycholog pomoże w rozwiązaniu problemów, z którymi nie możesz poradzić sobie samodzielnie. Warto udać się do niego szczególnie podczas trudnego lub traumatycznego okresu w życiu (strata bliskich, problemy z partnerem, zmiana szkoły dziecka, problemy z opanowaniem lęku itp.). Udaj się do psychologa sportowego, jeśli nie możesz poradzić sobie z porażką lub potrzebujesz dodatkowej motywacji do osiągnięcia sukcesu. Z kolei psycholog dziecięcy będzie wsparciem dziecka podczas rozwodu rodziców czy problemów z rówieśnikami.
Kiedy już wiesz, jak wygląda wizyta u psychologa, zupełnie nie musisz się jej obawiać. Z pewnością wkrótce przekonasz się, że spotkanie z psychologiem może odmienić Twoje życie. Centrum Medyczne Poznań to miejsce, w którym otrzymasz profesjonalną pomoc specjalistów. Nasz doświadczony psycholog w Poznaniu zapewnia komfort i bezpieczeństwo w trakcie każdej wizyty oraz rzetelne wsparcie i pomoc w rozwiązaniu nurtujących Cię problemów.