Kaszak – co to jest i jak go usunąć?
Wyczuwasz niewielkie zgrubienie lub guzek pod skórą? Dowiedz się: co to jest kaszak i w jaki sposób można go usunąć. Wyjaśnimy Ci także, gdzie występuje oraz czy może być groźny. Dzięki nam kaszak i jego przyczyny będą dla Ciebie jasne.
Co to jest kaszak?
Kaszak (łac. athaeroma) to typ torbieli (cysty) skórnej nazywanej łojową lub zastoinową. Jest guzkiem podskórnym, który pojawia się tam, gdzie są gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Ze względu na miejsce występowania kaszaki podzielić można na tricholemmalne powstające przy mieszkach włosowych i epidermalne, czyli te wywodzące się z naskórka. Mogą występować pojedynczo lub w większym natężeniu. Jest to dolegliwość dotycząca głównie osób dorosłych, która częściej pojawia się u mężczyzn.
Zazwyczaj kaszaki nie są niebezpieczne, ale powodują dyskomfort i nie wyglądają estetycznie. Zdarza się jednak, że nieleczone powodują powikłania i stany zapalne. Dlatego wiele osób dowiadując się, co to jest kaszak i jak go usunąć udaje się na wizytę do specjalisty.
Jak wygląda kaszak?
Wiesz już, co to jest kaszak, teraz wyjaśnimy, jak wygląda kaszak. Najprościej opisać go można jako cielistą krostę lub guzek. Z czasem może zmienić kolor na biały lub żółty. Jest miękki, a pod wpływem palców się przesuwa. Zazwyczaj na jego powierzchni można dostrzec ujście mieszków włosowych.
Kaszaki najczęściej są kilku milimetrowymi torbielami, choć mogą urosnąć nawet do kilku centymetrów (do wielkości orzecha włoskiego). To zmiany, które nie bolą, ale gdy ulegną zakażeniu, wokół nich pojawia się zaczerwienie, w wyniku czego można odczuwać lekki dyskomfort.
Przyczyny powstawania kaszaków
Do przyczyny powstawania kaszaków zalicza się nieprawidłową pracę gruczołów łojowych, ich pęknięcie spowodowane stanem zapalnym lub uszkodzenie mieszków włosowych. Zdarza się także, że ta dolegliwość ma podłoże genetyczne. Kaszaki często pojawiają się podczas okresu dorastania, gdy praca gruczołów łojowych jest nasilona. Mogą pojawić się także w wyniku: urazu, otarcia, uszkodzenia skóry lub stosowania źle dobranych kosmetyków bogatych w substancje komedogenne (zaskórnikotwórcze), które zatykają ujście mieszków włosowych.
Gdzie występują kaszaki?
Jak wspomnieliśmy, kaszaki powstają najczęściej tam, gdzie są mniejsze mieszki włosowe i większe gruczoły łojowe. Dlatego też można wymienić typowe miejsca, w których się pojawiają. Z tej też przyczyny wymienić można kaszak:
- na głowie,
- na twarzy,
- na plecach,
- za uchem,
- na oku,
- na szyi,
- pod pachą.
Leczenie i usuwanie kaszaków
Na koniec skupimy się na kaszaku i jego leczeniu. Jest to zmiana łatwa do zdiagnozowania i leczenia. Chirurg w Poznaniu prywatnie rozpozna go bez trudu. Wiele osób nie korzysta jednak z pomocy specjalisty i decyduje się na samodzielne usuwanie kaszaka. Jest to duży błąd! Wycinanie kaszaka związane jest z ryzykiem nadkażenia i rozwoju stanu zapalnego. Jedyne co można wykonać samodzielnie w domu to dbać o higienę i często peelingować miejsce, w którym pojawiła się zmiana. Dzięki temu może dojść do samoistnego cofnięcia torbiela. Możliwe jest to jednak tylko w pierwszej fazie jego rozwoju.
Co zrobić gdy kaszak jest już rozwinięty? Wtedy pomóc może Ci prywatna klinika w Poznaniu. Nasz specjalista dokładnie obejrzy kaszaki i wybierze odpowiednią metodę ich usuwania. Zdecydować może się na zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu całego guzka wraz z zawartością lub na nacięcie zmiany i wykonanie drenażu torbieli. Dodatkowo coraz częściej stosuje się nieinwazyjne metody, w których guzki zamraża się lub usuwa za pomocą lasera. Usuwanie kaszaków w Poznaniu to pewny wybór!