Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Kiedy warto zrobić USG jamy brzusznej?

Wielu pacjentów uskarżających się na dolegliwosci bólowe, dyskomfort w obrębie brzucha czy problemy z trawieniem często decyduje sie na USG j. brzusznej jako pierwsze badanie, a osoba wykonująca USG jest pierwszym lekarzem, do którego się udają.

Lekarz ogólny

Tymczasem , choć w wielu przypadkach nie jest to pozbawione podstaw, w takich sytuacjach najlepiej najpierw udać się do lekarza ogólnego (rodzinnego), chirurga, czy gastrologa. Należy pamiętać, że USG jest jednym z wielu badań, które w takiej sytuacji mogą zostać zlecone. Czasem w takich przypadkach zdarza się, że USG nie wykazuje nieprawidłowości i lekarz radiolog wysyła pacjenta do innego specjalisty aby ten zlecił dodatkowe badania. podobnie sytuacja ma się w przypadku osłabienia, spadku masy ciała, nocnych potów czy innych objawów sugerujących chorobę nowotworową. Także wtedy pierwszym lekarzem, do którego się udajemy powinien być onkolog a nie radiolog.

Kiedy zrobić USG jamy brzusznej?

Podstawowym wskazaniem dla pacjenta z dologliowościami powinnno być zalecenie spcejalisty, który uzna e takie badanie jest w danym przypadku zasadne.
Kolejną grupa osób, które powinny mieć USG j. brzusznej są pacjenci z wykrytymi nieprawidłowościami, które wymagają kontroli np polipy pęcherzyka żółciowego, naczyniaki wątroby, torbiele wszelkiego rodzaju. Standardowo wystarczy monitoring raz w roku jednak w przypadku np nowo wykrytego naczyniaka zaleca się kontrolę za trzy, sześc i następnie co dwanaście miesięcy.

Kolejną grupą pacjentów są osoby wykonujące badanie profilaktycznie- jest to jak najbardziej zasadne powyżej 40 roku życia, choć nie istnieja oficjalne zalecenia w tym zakresie, moim zdaniem warto raz do roku takie badanie wykonać. W przypadku obciążenia dziedzicznego nowotworami warto jednak zasięgnąć również porady onkologa, być może także wykonać badanie genetyczne.

Podsumowując- warto wykonywać bezpieczne i pozwalające wykryć wiele chorób we wczesnym stadium USG, pamiętając jednocześnie , że nie jest to jedyne dostępne badanie i warto zasięgnąć opinii specjalisty w tej kwestii zanim się na nie zdecydujemy.