Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Kolonoskopia, czyli nie daj się rakowi jelita!

Aby nie dać się zaskoczyć rakowi jelita grubego przynajmniej raz na 5-10 lat warto wykonać badanie kolonoskopowe, a u osób z grup ryzyka raz na 2-3 lata. Badanie to pozwoli wykryć zmianę przed nowotworową lub raka we wczesnym stadium choroby.

Kolonoskopia to badanie umożliwiające obejrzenie śluzówki jelita grubego. Wykonuje się ją miękkim, giętkim instrumentem, który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego. Badanie wykonywane jest najczęściej ambulatoryjnie co oznacza, że nie ma potrzeby hospitalizacji pacjenta. Obecnie badanie odbywa się w znieczuleniu, co łagodzi strach związany z badaniem oraz ułatwia endoskopiście dokładne obejrzenie jelita.

Kolonoskopia zalecana jest osobom, które mają polipy jelita grubego lub mieli wcześniej je usuwane. Po konsultacji należy wykonać badanie przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych, w przypadku zmiany rytmu wypróżnień, krwawienia z odbytu. Kolonoskopia umożliwia też zdiagnozowanie chorób zapalnych jelita grubego.

Co warto wiedzieć przed badaniem:

Przed badaniem jelito grube musi być czyste czyli opróżnione z mas kałowych. Dobre przygotowanie jelita zwiększa dokładność badania a także bezpieczeństwo pacjenta.

Ostatnio na rynku medycznym pojawiły się nieinwazyjne testy zastępujące badanie kolonoskopowe. Wśród nich jest badanie Septyny 9.

U chorego na raka jelita grubego lub z obecnością polipów kosmkowych (łagodnych zmian o najwyższym potencjale przejścia w nowotwór złośliwy) dochodzi do specyficznej reakcji chemicznej: metylacji DNA genu Septyny 9. Wykrycie zmetylowanego genu Septyny 9  we krwi jest związane z wysokim prawdopodobieństwem obecności zmian przednowotworowych czy też już obecnością nowotworu.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku pozytywnego wyniku kolejnym etapem będzie wykonanie kolonoskopii. Zachęcamy by o wyborze badania decydował lekarz.