Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Na czym polega i ile trwa odczulanie?

Na czym polega i ile trwa odczulanie?

Alergie, zwłaszcza wiosną, są dla wielu naszych pacjentów niezwykle uciążliwe. Na czym polega odczulanie i w jaki sposób może pomóc alergikom? W tym artykule udzielimy odpowiedzi na te pytania. Wyjaśnimy także, ile trwa odczulanie oraz ile kosztuje.

Gdy zdecydujesz się na immunoterapię alergenową, alergolog LaVie umożliwi Ci życie bez kataru, łzawienia oczu, kichania i zatkanego nosa.

Czym jest odczulanie?

Obecnie coraz więcej osób zaczyna chorować na alergię. Jest kilka sposobów na walkę z tą chorobą. Podstawową metodą jest unikanie uczulającego alergenu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Gdy pacjent ma objawy alergii, konieczne może być długotrwałe używanie środków farmakologicznych lub właśnie odczulanie.

Zatem co to jest odczulanie? Jest to terapia polegająca na podawaniu pacjentowi alergenu, na który jest uczulony. Z czasem powoduje to przyzwyczajenie się organizmu do tej substancji. To zaś przyczynia się do zaniku objawów związanych z alergią. W odróżnieniu od środków farmakologicznych odczulanie to metoda, która leczy alergię, a nie tylko powstrzymuje jej objawy. Jest skuteczna a jej działanie udowodniono medycznie.

Odczulanie alergiczne zalecane jest przy alergii wziewnej oraz alergii na jad owadów. Nie skutkuje natomiast przy alergii pokarmowej. Ponadto, można zastosować odczulanie na:

  • trawy,
  • psa,
  • kota,
  • roztocza,
  • kurz,
  • pyłki.

Na czym polega proces odczulania?

Odczulanie – na czym polega? Terapia ta ma za zadanie zwiększyć tolerancję organizmu na określony alergen. Zakłada, że to, co szkodzi, może też w odpowiednich dawkach leczyć. Jak dokładnie wygląda odczulanie? Początkowo podawane są bardzo małe dawki szkodzącej substancji. Z czasem ilość tego alergenu ulega zwiększeniu. Po osiągnięciu zaplanowanego celu podaje się tylko dawki utrwalające lub przypominające. Jest to proces całkowicie kontrolowany i zaplanowany.

Istnieje kilka metod odczulania. Preparat można podać za pomocą strzykawki podskórnie lub śródskórnie. Możliwe jest także przyjęcie alergenu doustnie lub podjęzykowo. Wszystkie sposoby są równie skuteczne i polecane. Ich wybór zależy więc od preferencji pacjenta i od zasobności portfela. Ile kosztuje odczulanie w zależności od wybranej metody? Zastrzyki są zazwyczaj refundowane, w przeciwieństwie do szczepionek doustnych. Plusem metody doustnej jest to, że tylko pierwszą tabletkę pacjent przyjmuje w gabinecie lekarskim. Pozostałe może zażywać w domu. Środki farmakologiczne mogą kosztować – od kilku do kilkuset złotych (w zależności od rodzaju alergenu). Gdy zdecydujesz się na prywatną terapię zastrzykami, zapłacisz od 3 do nawet 300 złotych za jedną dawkę szczepionki.

Ile trwa odczulanie? Terapia ta może trwać kilka lat, zazwyczaj od 3 do 5. Pierwsze efekty odczulania mogą być zauważalne już po roku, w przypadku dzieci

Kto może poddać się odczulaniu?

Granicą wieku, od której można poddać się odczulaniu, jest 5 lat. Zastosowanie tej terapii w przypadku młodszych dzieci jest niewskazane. Nie ma maksymalnego wieku, do którego można poddać się odczulaniu alergicznemu.

Na czym polega odczulanie u dorosłych? Zasadniczo nie różni się od tego wykonywanego dzieciom. Również zakłada zastrzyki podskórne i stopniowe zwiększanie dawki. Dużo większą uwagę zwraca się jednak na przebyte choroby. Astma, nowotwór, zaburzenia odporności, czy niedawno przebyta infekcja mogą wykluczyć z tego typu terapii. Trwa też ona dłużej niż w przypadku dzieci.

Czy odczulanie jest skuteczne?

Aby odczulanie było skuteczne, pacjent musi być świadomy, że jest to proces długotrwały. Nie jest on możliwy bez pełnego zaangażowania i słuchania zaleceń alergologa. Nie w każdym przypadku możliwe jest całkowite wyeliminowanie uczulenia na alergen, ale nawet przy zmniejszeniu reakcji organizmu, odczujesz znaczną ulgę.

Zamierzasz zatem zastosować odczulanie i zastanawiasz się, co to zmieni w Twoim życiu? Przede wszystkim będziesz mógł/mogła nie martwić się o objawy alergii, które w przypadku ukąszenia pszczoły mogą być śmiertelne.

Gdzie poddać się immunoterapii alergenowej?

Wiesz już co to odczulanie, teraz wystarczy, że skontaktujesz się z centrum medycznym w Poznaniu. Umożliwiamy Ci pełną i szczegółową diagnozę, a także udzielimy odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania związane z odczulaniem. Warto pozbyć się kataru i łzawienia oczu.