Padaczka u dzieci – jak ją rozpoznać? Pierwsze objawy epilepsji
Epilepsja to choroba neurologiczna, która wynika z chwilowej niesprawności mózgu. Dowiedz się, jak rozpoznać padaczkę u dziecka i jak wygląda leczenie tego schorzenia. Dzięki temu szybko zareagujesz na pierwsze objawy, a Twoja pociecha otrzyma odpowiednią opiekę i pomoc lekarską.
Objawy padaczki u dzieci
Padaczka u dzieci wynika z nieprawidłowej pracy komórek kory mózgowej. W jej wyniku neurony zostają aktywowane w niewłaściwy sposób, a następnie wpływają na inne części ciała, z którymi połączone są przez włókna nerwowe. W wyniku tych procesów następują niekontrolowane napady padaczkowe, objawiające się w różny sposób. Wbrew pozorom objawy padaczki u dzieci to nie tylko wyraźne drgawki, ale czasem to znacznie subtelniejsze ruchy. Dlatego warto uważnie obserwować pociechę. Pierwsze objawy padaczki u dzieci to na przykład:
- ruchy mięśni twarzy i gardła,
- chwilowe zaburzenie mowy i połykania,
- drgawki,
- brak reakcji, który wygląda jak zamyślenie (napady wyłączeń),
- nietypowe doznania wzrokowe.
Z czasem choroba rozwija się, sprawiając, że symptomy stają się coraz bardziej poważne. W wyniku tych procesów objawy mogą zająć całe ciało i spowodować utratę przytomności u dziecka. Choć po każdym ataku niekontrolowane ruchy ciała całkowicie znikają, nie oznacza to, że można je ignorować. Gdy zobaczysz, którykolwiek z wyżej opisanych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Objawy padaczki u niemowlaka
Padaczka pojawia się także w wieku niemowlęcym. Jest to szczególnie niebezpieczne, ze względu na fakt, że może spowodować zaburzenie rozwoju poznawczego dziecka. Zdarza się także, że napady powodują cofanie się postępów. Warto więc szybko reagować na pierwsze symptomy. Objawy padaczki u niemowlaka to między innymi:
- wielokrotne drżenie rączki,
- przyciąganie głowy do klatki (napady zgięciowe),
- napady szarpnięć mięśniowych.
Pierwsze objawy padaczki u niemowląt mogą być ciężkie do zauważenia. Często to drobne ruchy, które jednak pojawiają się cyklicznie. Warto więc zwracać na nie uwagę i kontrolować, jak często występują.
Rodzaje padaczki u dzieci
Epilepsja to niejednorodna choroba. Ważne jest więc uważne przyjrzenie się rodzajom padaczki u dzieci. Znając konkretne typy, łatwiej jest kontrolować stan zdrowia malucha. Wyróżniamy:
- dziecięce napady nieświadomości – objawia się nawracającymi i nagłymi napadami nieświadomości. W trakcie nich dziecko może mrugać lub wykonywać ruchy żujące,
- nocną padaczkę czołową – napady pojawiają się podczas snu i objawiają się zaciskaniem dłoni lub zginaniem kolan,
- zespół Dravet – to długie napady, które mogą przekształcić się w stan padaczkowe z utratą świadomości,
- padaczkę Rolanda – napady zazwyczaj dotyczą niekontrolowanych ruchów mięśni twarzy. Często objawy te ustępują samoistnie podczas dorastania dziecka,
- zespół Rasmussena – uznawane jest za schorzeń autoimmunizacyjne, które ma bardzo różny przebieg,
- zespół Lennoxa-Gastauta – dziecko doświadcza napadów tonicznych oraz napadów mioklonicznych, a także występuje opóźnienie intelektualne,
- zespół Westa – wiąże się z występowaniem napadów padaczkowych także w późniejszym okresie życia,
- zespół Ohtahara – to jeden z najcięższych typów padaczki. Pojawia się już u niemowlaków i objawia napadami tonicznymi. Często towarzyszy mu opóźnienie intelektualne, a nawet porażenie mózgowe,
- zespół Panayiotopoulos – objawia się przyspieszeniem czynności serca i nagłą bladością. W wielu przypadkach choroba ta ustępuje wraz z wiekiem,
- młodzieńczą padaczkę miokloniczną – najczęściej objawia się napadami mioklonicznymi występującymi zaraz po przebudzeniu,
- postępujące padaczki miokloniczne – to grupa różnych schorzeń. Cechuje ją występowanie napadów mioklonicznych oraz zaburzenia otępienia.
Przyczyny padaczki u dzieci
Najczęstsze przyczyny padaczki u dzieci to:
- czynnikach genetycznych,
- przebytym urazie mechanicznym lub chorobie (np. uraz głowy, zapalenie opon mózgowych),
- zaburzeniach rozwoju płodowego,
- komplikacjach podczas porodu,
- chorobie matki podczas trwania ciąży.
Leczenie padaczki u dzieci
Jeśli zauważysz objawy epilepsji u dziecka, nie zwlekaj i udaj się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie badania. Nasz neurolog w Poznaniu zleci wykonanie:
- EEG,
- rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa mózgu.
Jeśli wykonane testy wykażą występowanie epilepsji, można rozpocząć leczenie padaczki u dzieci. Zazwyczaj polega ono na dobraniu odpowiednich leków.
Twoje dziecko cierpi na epilepsję – co dalej?
Epilepsji często pojawia się u dzieci nawet poniżej 5 roku życia. Nie należy więc bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów. Szybka diagnoza i leczenie sprawią, że Twój szkrab ponownie będzie cieszył się dzieciństwem bez napadów lub z ich mniejszą ilością. Jeśli masz jakieś pytania, nasza prywatna klinika w Poznaniu odpowie na wszystkie, a także kompleksowo zajmie się zdrowiem Twojego dziecka. Zapraszamy do kontaktu!