Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Radiolog czym się zajmuje

Radiolog czym się zajmuje?

Początki radiologii związane się z odkryciem promieniowania rentgenowskiego pod koniec XIX wieku. W tym kontekście odpowiedź na pytanie: radiolog – czym się zajmuje, nasuwa się sama. Radiolog to lekarz, odpowiedzialny za wykonywania badań obrazujących ciało człowieka. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Jakie badania wykonuje radiolog?

Odkrycie promieniowania rentgenowskiego było przełomem w dziedzinie medycyny. Od tego czasu można bowiem prześwietlać ludzkie ciało, a tym samym analizować zachodzące w nim zmiany. Czym zajmuje się radiolog? Najprościej mówiąc – techniką obrazowania narządów, umożliwiającą zdiagnozowanie wielu chorób. Warto dodać, że radiolog w Poznaniu, ale też w innych miejscach na świecie, wyróżnia się w zależności od specjalizacji. Przykładowo: radiolog onkologiczny diagnozuje choroby nowotworowe, a radiolog interwencyjny wykonuje zabiegi pod kontrolą metod obrazowych.

Do zadań radiologa należą:

  • wdrożenie odpowiedniego leczenia na podstawie wykonanego obrazowania narządów,
  • wskazanie miejsca zmian w organizmie oraz dokonanie jego pomiarów,
  • wykonanie szczegółowego opisu badania, wystawienie diagnozy oraz opisanie przebiegu leczenia.

Czym się zajmuje radiolog? Wykonuje następujące rodzaje badań:

  • rentgenografia (RTG) – popularne badanie podczas urazów i chorób kostno-stawowych. Do uzyskania obrazu badania wykorzystuje się wiązkę promieniowania rentgenowskiego, przechodzącą przez ciało pacjenta i błonę rentgenowską.
  • badanie ultrasonograficzne (USG) – badanie pokazujące wielkość i kształt narządów ciała. Dzięki obrazowi uzyskanemu na ekranie w czasie rzeczywistym badania, lekarz może wykryć m.in. guzki, zgrubienia, torbiele czy mięśniaki, a nawet rozpoznać rozwój choroby nowotworowej. USG pokazuje również rozwój ciąży.
  • tomografia komputerowa (TK) – badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie do obrazu struktur narządów i kości. Często wykonywane jest z udziałem środka kontrastowego i wymaga wówczas wcześniejszego przebadania pacjenta na poziom kreatyniny i mocznika (w celu uzyskania obrazu pracy jego nerek).
  • rezonans magnetyczny (MRI) – badanie ukazuje przekroje narządów człowieka w każdym położeniu. Do badania wykorzystuje się pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer, który przetwarza dane na obrazy.
  • mammografia – to cenne badanie piersi. Prześwietlenie umożliwia wskazanie guzków i rozpoznanie nowotworów piersi we wczesnym stadium.
  • angiografia – jest badaniem pozwalającym określić stan tętnic wieńcowych, bypassów, uszkodzeń lewej komory serca i niedrożność naczyń wieńcowych. Wykonuje się je przede wszystkim u pacjentów przed operacją wymiany zastawek serca.
  • densytometria – badanie stanu i wytrzymałości kości za pomocą promieniowania rentgenowskiego lub ultradźwięków.
  • pantomogram – badanie wykonywane u osób przed założeniem aparatów ortodontycznych. Umożliwia uzyskanie obrazu żuchwy, zębów i ich korzeni.

Jak wygląda wizyta u radiologa?

Do wizyty u radiologa niezbędne jest skierowanie od innego lekarza specjalisty. Na początku radiolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, analizuje przyniesione przez niego wyniki innych badań i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wykonania radiologii. Następnie przeprowadzane jest określone badanie radiologiczne, a po jego zakończeniu opis wyników.

Przeciwwskazania do wykonania niektórych badań u radiologa

Większości badań wykonywanych przez radiologa (szczególnie RTG, rezonans magnetyczny, mammografia czy tomografia komputerowa) to badania, których nie zaleca się u kobiet w ciąży (ze względu na wykorzystanie do nich promieniowania rentgenowskiego).
Dodatkowo przeciwwskazaniami do badania:

  • rezonansu magnetycznego jest posiadanie u pacjenta rozrusznika serca.
  • USG są uszkodzenia kości i otwarte rany, infekcje oraz złamania,
  • tomografii komputerowej jest uczulenie na wspomniane środki kontrastowe.

Przed wykonaniem każdego badania radiologicznego, zawsze należy skonsultować się z lekarzem co do ewentualnych przeciwwskazań.

Nie ma wątpliwości, że radiologia to ważna dziedzina medycyny. Czy warto poddać się badaniom radiologicznym? Na pewno, gdyż obraz badania radiologicznego niejednokrotnie pomaga uratować zdrowie, a nawet życie ludzkie. Jeśli zatem potrzebujesz specjalistycznego badania, zapraszamy. La Vie – prywatna Klinika w Poznaniu wykonuje badania radiologiczne.