Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

USG jamy brzusznej – kiedy warto je wykonać?

Wielu pacjentów uskarżających się na dolegliwości bólowe, dyskomfort w obrębie brzucha, czy też problemy z trawieniem, często w ramach pierwszego badania decydują się na USG jamy brzusznej. Dodatkowo – osoba wykonująca USG jest pierwszym lekarzem, do którego się udają.

Tymczasem, mimo iż w wielu przypadkach nie jest to pozbawione podstaw, w takich sytuacjach najlepiej udać się najpierw do lekarza ogólnego (rodzinnego), chirurga, czy też gastrologa. Należy pamiętać, że USG jest jednym z wielu badań, które w takiej sytuacji mogą zostać zlecone. Czasem w takich przypadkach zdarza się, że USG nie wykazuje nieprawidłowości i lekarz radiolog wysyła pacjenta do innego specjalisty, aby ten zlecił dodatkowe badania.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku osłabienia, spadku masy ciała, nocnych potów czy innych objawów sugerujących chorobę nowotworową. W tym przypadku również pierwszym lekarzem, do którego się udajemy powinien być onkolog a nie radiolog.

Kiedy wiec zrobić USG jamy brzusznej?

Podstawowym wskazaniem dla pacjenta z dolegliwościami powinno być zalecenie specjalisty, który uzna, że takie badanie jest w danym przypadku zasadne. Kolejną grupą osób, którą należy zakwalifikować na USG jamy brzusznej są pacjenci z wykrytymi nieprawidłowościami, które wymagają kontroli (np. polipy pęcherzyka żółciowego, naczyniaki wątroby, torbiele wszelkiego rodzaju). Standardowo wystarczy monitoring raz w roku, jednak w przypadku np. nowo wykrytego naczyniaka zaleca się kontrolę za trzy, sześc i następnie co dwanaście miesięcy. Następną grupą pacjentów są osoby wykonujące badanie profilaktycznie – jest to jak najbardziej zasadne powyżej 40 roku życia, choć nie istnieją oficjalne zalecenia w tym zakresie. Moim zdaniem warto raz do roku takie badanie wykonać. W przypadku obciążenia dziedzicznego nowotworami warto jednak zasięgnąć również porady onkologa, być może także wykonać badanie genetyczne.

Podsumowując – warto wykonywać bezpieczne i pozwalające wykryć wiele chorób we wczesnym stadium USG, pamiętając jednocześnie, że nie jest to jedyne dostępne badanie i – zanim się na nie zdecydujemy – warto zasięgnąć opinii specjalisty w tej kwestii.