Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Badanie USG pęcherza moczowego to jedno z podstawowych badań pozwalających ocenić stan pęcherza. Przystępna cena USG pęcherza moczowego sprawia, że warto wykonać je w prywatnej i sprawdzonej klinice w Poznaniu. Badania ultrasonograficzne są nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne - również dla dzieci i kobiet w ciąży. USG pęcherza zazwyczaj trwa kilkanaście minut, jest to proste badanie, które skutecznie usprawnia diagnostykę niebezpiecznych chorób dróg moczowych. Nie warto więc zwlekać z jego wykonaniem.


Aby umówić się na wizytę:

Zadzwoń do nas +48 662 668 669 lub Umów wizytę online


Nasi specjaliści:


Wskazania do USG pęcherza moczowego

Badanie ultrasonograficzne - USG pęcherza to powszechne badanie, które bardzo często wykonują nasze prywatne gabinety lekarskie w Poznaniu. USG pęcherza moczowego zwykle poprzedzone jest laboratoryjnym badaniem moczu. Najczęściej przeprowadza się na polecenie urologa, do którego pacjenci zgłaszają się z niepokojącymi objawami, np.:

 • nieprawidłowymi wynikami badania moczu,
 • guzem wyczuwalnym w okolicy jamy brzusznej,
 • częstymi bólami podbrzusza i/lub w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
 • częstomoczem,
 • bólem podczas oddawania moczu,
 • krwiomoczem, czyli obecnością krwi w moczu,
 • schorzeniami gruczołu krokowego.

Jakie schorzenia może zdiagnozować USG układu moczowego?

Dzięki falom ultrasonograficznym urolog w Poznaniu otrzymuje wiarygodny obraz narządów i określa ewentualne nieprawidłowości. USG pęcherza moczowego ułatwia rozpoznanie takich schorzeń jak: nowotwory pęcherza, kamica pęcherza, wady wrodzone oraz inne choroby układu moczowego. U mężczyzn pozwala również zdiagnozować stan prostaty.

Jak przygotować się do USG pęcherza?

Nasza wykwalifikowana kadra wykonująca USG pęcherza moczowego w Poznaniu udziela wszelkich informacji na temat badania. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu - USG pęcherza wykonuje się przez powłoki brzuszne, dlatego ważne jest usunięcie gazów z przewodu pokarmowego. W związku z tym należy:

 • dzień przed badaniem przyjąć Espumisan lub inny lek o podobnym działaniu;
 • dzień przed badaniem unikać wzdymających i ciężkostrawnych potraw;
 • na minimum 6 godzin przed badaniem nie przyjmować pokarmów, napojów gazowanych, nie żuć gumy i nie palić papierosów;
 • na 2 godziny przed badaniem wypić 1,5 litra niegazowanej wody - ważne jest, aby podczas USG pacjent miał pełen pęcherz.

USG pęcherza moczowego - przebieg badania

Podczas USG pęcherza moczowego lekarz pokrywa skórę pacjenta specjalnym żelem. Kolejno przykłada głowicę emitującą fale ultradźwiękowe do okolic układu moczowego. Badany leży na plecach, następnie przekłada się na prawy i na lewy bok, w zależności od poleceń osoby wykonującej USG. Badanie ultrasonograficzne pęcherza moczowego trwa średnie kilkanaście minut i zwykle dzieli się na dwa etapy:

 1. Osoba przeprowadzająca badanie wykonuje ultrasonografię, gdy pacjent ma pełny pęcherz.
 2. Badanie USG z opróżnionym pęcherzem pacjenta. Ocenia m.in. czy mocz został oddany prawidłowo i w całości.

W trakcie badania widoczny jest jego obraz w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. Na koniec sporządzany jest pisemny wynik z określeniem wyglądu, kształtu i wielkości badanych narządów, często z ich obrazem. Wynik USG wraz z innymi badaniami jest wskazaniem do dalszego leczenia lub działań profilaktycznych.

Czy są przeciwwskazania do wykonania USG pęcherza moczowego?

Badanie USG przez skórę na ogół jest bezpiecznie i nieinwazyjne. Nie wiąże się również z narażeniem na promieniowanie rentgenowskie. Można przeprowadzić je bezpiecznie także u dzieci i kobiet w ciąży. Nie powoduje również powikłań ani nie wymaga okresu rekonwalescencji po jego wykonaniu. Jeśli jednak masz jakieś obawy co do jego przeprowadzenia, skonsultuj się z lekarzem.

Zgłoś się na badanie USG pęcherza moczowego w Poznaniu

Ultrasonografia to niezwykle ważne badanie w diagnostyce różnych chorób. Niska cena USG pęcherza moczowego zachęca do wykonania badań w renomowanym gabinecie. Nasza prywatna klinika Poznań przeprowadzi USG w dogodnym terminie - szybka diagnoza zwiększa szanse na wyzdrowienie. Nasi specjaliści przeprowadzą badanie w bezpiecznej, przyjaznej atmosferze, a także wskażą dalsze kroki leczenia lub profilaktyki po wykonaniu USG.


Aby umówić się na wizytę:

Zadzwoń do nas +48 662 668 669 lub Umów wizytę online