Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Znamiona a czerniak

Czy boicie się czerniaka? Nie? To powinniście zacząć się bać. Większość z nas już od dziedziciństwa zażywa kąpieli słonecznych, nie znam nikogo, kto nie byłby choc raz poparzony przez słońce, tymczasem juz jedna nadmierna ekspozycja na prominiowanie UV, nawet dziesiatki lat wcześniej  zwiększa ilośc mutacji , zwiększając tym samym ryzyko nowotwórów skóry w tym raka i czerniaka.

Czerniak złośliwy

Czerniak złośliwy technicznie rakiem nie jest, ponieważ nie rozwija się z komórek nabłonkowych a z melanocytów, jest za to bardziej złośliwy niż większośc raków skóry. Czerniak często rozwija się w znamionach barwnikowych które w zasadzie są łagodnymi nowotorami z melanocytów i , choć postęp terapii jest widoczny, nadal zbiera smiertelne żniwo. Jak zapobiegać chorobie? – najprościej do minimum ograniczyc opalanie i stosowac kremy z filtrem jeśli juz musimy sie opalać. Tak naprawdę wcale nie powinnismy sie smażyć, poniewaz co juz napisałem , kazda ekspozycja zweksza ryzyko choroby, podobnie jak kazy papieros zwiększa ryzyko raka pluc. Kolejną ważną rzeczą jest obserwacja zmian skórnych – wszelkie zauważalne różnice w ich wyglądzie powinny skłonić do ich jak najszybszego usunięcia. Oczywiście mowa tu o usunięciu przez chirurga i zbadaniu przez histopatologa, a nie wypaleniu lub wymrożeniu, które może dotyczyć ewentualnie znamion co do których nie zachodzi podejrzenie o proces złośliwy po ocenie dermatoskopowej. Jesli okażę się , że w zmianie rozwija się czerniak, konieczne jest dalsze lezczenie i moniktorowanie pod kątem przezrzutów aby możłiwa byla jak najszybsza reakcja w razie ich pojawienia się.

Profilaktyka

Jak w każdym nowotworze złośliwym – im wcześniej wykryta jest zmiana , tym dłuższe zycie bez nawrotów, i wieksze prawdopodobieństwo calkowitego wyleczenia. Co więc nalezy robić? Czas powiedziec stop parwanom!!! Na plazy proponuję sie wykąpąc, pograc w pilkę i pojść w cień na lody. Przeczekac upał w cieniu a potem pójść na rower. Nie smażyc się!!! I obserwować znamiona, najlepiej z pomocą dermatoskopii. Radze tez stosowac okouray z fltrem UV – czerniak może sie rozwinąc także w innych narządach w tym woku, nie tylko skórze.