Informujemy, że wprowadziliśmy możliwość telekonsultacji - informacje pod numerem telefonu +48 662 668 669 i na stronie internetowej.

Co to jest gastroskopia i jak się przygotować?

Zastanawiasz się, co to jest gastroskopia? A może lekarz zalecił Ci wykonanie tego badania, a Ty nie wiesz jak przygotować się do gastroskopii? Chętnie pomożemy w obu przypadkach. Z przygotowanego przez nas artykułu dowiesz się między innymi, czemu służy to badanie, jak odpowiednio się do niego przygotować, a także co można jeść przed i po zabiegu.

Gastroskopia co to jest?

Co to gastroskopia? To niezwykle przydatne badanie profilaktyczne, dzięki któremu lekarz może ocenić stan przełyku, żołądka oraz opuszki dwunastnicy. W trakcie trwania zabiegu ocenia się między innymi wygląd błony śluzowej i sok żołądkowy. Możliwe jest także pobranie materiału do badań histopatologicznych, usunięcie polipów, połkniętych ciał obcych itd. Najogólniej mówiąc, gastroskopia bada górny odcinek przewodu pokarmowego.

Badanie wykonuje się za pomocą cienkiego endoskopu, który wprowadzany jest to żołądka pacjenta przez usta. Zabieg może być nieprzyjemny, dlatego zaleca się, aby podczas jego trwania zaufać personelowi medycznemu oraz wykonywać jego polecenia.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Chcesz wiedzieć jak się przygotować do gastroskopii? Niewielu pacjentów wie, że przygotowania do tego zabiegu powinny rozpocząć się znacznie wcześniej niż na 8 godzin przed jego wykonaniem. Jeśli została Ci zlecona gastroskopia, jak się do niej przygotować dowiesz się z poniższych punktów:

  • na około 2 tygodnie przed zabiegiem skonsultuj z lekarzem czy nie musisz odstawić zażywanych leków. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości nie bój się o tym powiedzieć – im więcej dowiesz się o zabiegu, tym łatwiej będzie Ci podczas jego trwania;
  • ostatni posiłek spożyj nie później niż na 8 godzin przed gastroskopią;
  • na 4 godziny przed badaniem nie powinno się już nic pić, palić tytoniu, ani żuć gumy;
  • jeśli przyjmujesz leki na stałe i lekarz nie zalecił ich odstawienia, możesz je wziąć w dniu zabiegu, popijając niewielką ilością wody;
  • do zabiegu zdejmij okulary i protezy zębowe, a także usuń całą biżuterię z jamy ustnej.

Co jeść przed i po gastroskopii?

Wiesz już, co to jest gastroskopia i jak się przygotować do badania. Teraz podpowiadamy co jeść przed i po zabiegu. Jak już pisaliśmy, na 8 godzin przed zabiegiem nie powinno się nic jeść. Jeżeli jednak gastroskopia wypada po południu trudno wymagać, aby przez cały dzień pacjent chodził głodny. Co można jeść przed gastroskopią? Jeśli zabieg będzie wykonywany po południu pacjent może rano zjeść kisiel lub galaretkę, a także napić się wody lub słabej herbaty.

Po gastroskopii nie powinno się jeść ani pić przez około 2 godziny – gardło jest znieczulane na czas zabiegu i pacjent mógłby się zachłysnąć. Po upłynięciu tego czasu warto wybrać lekki posiłek, najlepiej o kremowej konsystencji – zupę, jogurt, mus owocowy itp. Aby nie podrażniać żołądka powinno się także unikać ostrych przypraw.