Na czym polega badanie USG Doppler?
Zastanawiasz się nad tym, na czym polega badanie Doppler? A może lekarz zalecił Ci jego wykonanie, a Ty nie wiesz, w jaki sposób powinieneś się do niego przygotować? W obu przypadkach służymy pomocą. Z tego wpisu blogowego dowiesz się między innymi tego, co to jest USG Doppler, jak wygląda to badanie oraz w jaki sposób odpowiednio się do niego przygotować.
Co to jest Doppler żył?
W pierwszej kolejności postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co to jest Doppler żył. Jak sama nazwa wskazuje, badanie to jest nakierowane na ocenę stanu układu żylnego. Na czym polega badanie żył? Dzięki zastosowaniu efektu Dopplera możliwe jest mierzenie przepływu krwi we wszystkich naczyniach krwionośnych (żyłach i tętnicach). To z kolei pozwala na późniejszą ocenę ich przekroju i wydolności. USG Doppler pozwala na wykrycie wielu chorób układu krążenia, nawet w ich początkowych stadiach. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie następstw tego typu schorzeń, do których zalicza się między innymi zatorowość płuc.
Najprostsza odpowiedź na pytanie, co to jest USG Doppler, brzmi: badanie, które pozwala ocenić krążenie krwi, a także zdiagnozować, czy na jakichś odcinkach układu krwionośnego dochodzi do jej cofania. Stosuje się je powszechnie w diagnostyce oraz leczeniu chorób naczyniowych. Zaleca się także jego okresowe wykonywanie u pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną.
Co można zbadać podczas USG Doppler?
Kiedy wiesz już, co to jest USG Doppler, być może zainteresuje Cię także to, co można zbadać podczas jego trwania. Podczas tego USG istnieje możliwość przebadania:
- tętnic szyjnych,
- tętnic podobojczykowych,
- serca (echo serca),
- wątroby, śledziony, trzustki, nerek (narządów jamy brzusznej),
- narządów płciowych,
- nóg,
- węzłów chłonnych,
- guzów.
Na czym polega badanie Doppler?
Być może zainteresuje Cię także to, na czym właściwie polega badanie Doppler. Bez znaczenia, czy jest to badanie żył, czy narządów – procedura przebiega tak samo. Podczas wykonywania tego badania wykorzystuje się efekt odbicia fal ultradźwiękowych od płynącej krwi. Emitowane przez specjalną głowicę fale pozwalają na uzyskanie obrazu pokazującego lekarzowi wszelkie nieprawidłowości. Wyświetla się on na monitorze urządzenia do USG. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, tylko w niektórych wypadkach może u pacjenta wywoływać drobny dyskomfort. Czas jego trwania to około 40 minut.
Jak wygląda USG Doppler? Lekarz poprosi Cię o rozebranie się, w zależności od tego, jaki obszar ciała będzie badany, będziesz musiał zdjąć ubrania od pasa w górę lub w dół. Następnie położysz się na kozetce, a specjalista za pomocą specjalnego aparatu przeprowadzi badanie Doppler.
USG Doppler – jak się przygotować?
Chcesz wiedzieć jak przygotować się do USG Doppler? W większości przypadków nie ma konieczności specjalistycznego przygotowywania się do badań. Tylko w przypadku, gdy USG będzie miało zobrazować aortę brzuszną, wątrobę lub tętnice nerkowe zaleca się, aby na badanie przyjść na czczo lub co najmniej około 4 godziny po ostatnim posiłku.
Ile kosztuje USG Doppler?
To, ile kosztuje USG Doppler, zależy od kilku czynników. Na przykład od miasta, w którym mieszkasz, gabinetu, który wybierzesz czy tego, co chciałbyś przebadać. Ceny wahają się zazwyczaj w okolicach 150-200 złotych. Jeśli chcesz wykonać USG Doppler w atrakcyjnej cenie, zapraszamy do naszych gabinetów w Poznaniu. Czekają tutaj na Ciebie doświadczeni i pełni empatii lekarze.