Holter EKG – Jaki jest przebieg badania? Czym różni się echa serca?
Coraz częściej pacjenci wpisują w internetową wyszukiwarkę hasła takie jak: holter EKG – jak się przygotować, ile trwa badanie holter EKG, jak wygląda badanie holterowskie? Jeśli trafiłeś na bloga naszej prywatnej kliniki w Poznaniu, prawdopodobnie także i Ty szukałeś odpowiedzi na te lub podobne pytania. Cieszymy się, że będziemy mogli Ci pomóc! Niezależnie od tego, czy chcesz wykonać holterowskie EKG serca prywatnie, czy zlecił Ci je specjalista, u nas dowiesz się wszystkiego na jego temat.
Holterowskie EKG w Poznaniu – jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?
EKG w Poznaniu możesz wykonać komercyjnie lub udać się po skierowanie do specjalisty. W jakich wypadkach warto zrobić to badanie? Wśród wskazań do jego wykonania wymienia się:
- kołatanie serca,
- osłabienie,
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- nierówne tętno,
- chorobę niedokrwienną serca.
Czym różni się badanie holterowskie od echa serca?
Holter EKG czy EKG prywatnie? Zastanawiasz się nad tym, które z tych badań byłoby lepsze? Decyzję o tym, które z nich najlepiej wykonać u Ciebie zostaw specjaliście. Dla ciekawych jednak omawiamy poniżej różnice pomiędzy nimi.
Klasyczne echo wykorzystuje do badania sondę ultradźwiękową i trwa stosunkowo krótko. Badanie to ma na celu ocenę budowy oraz czynności serca.
Z kolei holter za pomocą specjalnych elektrod mierzy czynność elektryczną serca w dłuższej perspektywie czasu. Pozwala on nie tylko na diagnozowanie zaburzeń rytmu serca, ale także ich nasilenia, czasu występowania czy ich związków z konkretnymi aktywnościami i wydarzeniami w życiu pacjenta.
Holter – jak się przygotować?
Przejdźmy do kwestii nurtującej wielu pacjentów. Holter EKG – jak się przygotować do tego badania? Mamy dobrą wiadomość – nie ma konieczności wcześniejszych specjalistycznych przygotowań. Wystarczy trzymać się kilku niezwykle prostych zasad:
- w dniu badania nie stosować żadnych balsamów lub kremów do ciała na klatce piersiowej (może to uniemożliwić poprawne zamocowanie elektrod);
- założyć na siebie coś przylegającego, co zapobiegnie przemieszczaniu się kabli od elektrod i pozytywnie wpłynie na wynik badania. Odpowiednia będzie np. obcisła bielizna lub koszulka;
- mężczyźni o bujnym owłosieniu na klatce piersiowej powinni je zgolić, przynajmniej w miejscach styku elektrod ze skórą.
Jak widać, przygotowanie do holtera nie jest bardzo wymagające. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze skonsultuj się z lekarzem. On będzie Ci w stanie udzielić wszelkich szczegółowych informacji na temat tego, jak przygotować się do holtera.
Jaki jest przebieg badania?
Jak wygląda i przebiega samo badanie? Jest ono absolutnie bezbolesne. Na klatce piersiowej pacjenta umieszcza się elektrody, które mają rejestrować czynność elektryczną serca. Są one podłączone do holtera – niewielkich rozmiarów aparatu, który przypomina odtwarzacz MP3. W zależności od tego, co postanowił lekarz, badanie może mieć różną długość. Najkrócej trwa ono 24 godziny, najdłużej – aż do 21 dni.
Podczas badania należy się zachowywać normalnie, tak jak każdego dnia. Pacjent zobowiązany jest do prowadzenia dziennika, w którym zapisuje wszelkie informacje, które mogły mieć wpływ na badanie. Będą to między innymi:
- godziny posiłków i przyjmowania leków,
- uprawianie sportu,
- wykonywane w ciągu dnia czynności,
- wystawienie na silne emocje itp.
Jakie są zalety badania holterowskiego?
Czy warto umówić się na EKG prywatnie w Poznaniu lub innym mieście? Naszym zdaniem tak, szczególnie jeżeli zauważasz u siebie objawy, o których wspominaliśmy na początku tego tekstu. Najważniejsze jest jednak, aby wybrać godny zaufania gabinet lekarski w Poznaniu, lub dowolnym innym mieście, w którym znajdziesz się pod opieką specjalistów.
Szczególnie przydatne może się okazać badanie holterowskie. Wszystko dzięki temu, że ukazuje ono pracę serca w pełnym przekroju dobowym, w tym także podczas snu, aktywności fizycznej, emocjonalnych chwil itd. To właśnie w takich momentach najczęściej dochodzi do zaburzeń jego pracy. Dodatkowym atutem tego badania jest to, że umożliwia ono stawianie bardzo precyzyjnych diagnoz.
Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na nurtujące Cię pytania dotyczące badania holterowskiego. Przypominamy także, że okresowe badania profilaktyczne są niezwykle ważne dla zachowania dobrego zdrowia. Jeżeli szukasz dobrego kardiologa w Poznaniu lub innego specjalisty, który pomoże Ci zadbać o zdrowie, zgłoś się do nas!